wz

Jiráskova cesta, podrobný popis, bohatá fotogalerie, na kolo, běžky, pěší

. . Jiráskova stezka I. . • . J. stezka II. . • . J. stezka III. . • . Podorlicko . • .

Jiráskova horská cesta Szlak Jiraska Der Jirasek Bergpfad Jirasek´s Mountain Path

Jiráskova horská cesta je nejdelší turistickou stezkou ve východních Čechách. Nejznámější partie cesty ( fotogalerie ) poutají právem největší zájem turistů při návštěvě regionu. Celková délka Jiráskovy horské cesty ( červené značení ) měří dnes asi 161 km.

Značení turistických cest ve velkém měřítku začalo ve 20 letech minulého století. V roce 1921 turisté hradeckého kraje oslavili jubileum 70 narozenin Aloise Jiráska slavnostním otevřením původní kratší trasy Jiráskovy cesty, v místní části Deštného v Orlických horách - Dříši, na chatě Panorama. Za osobní účasti Aloise Jiráska. Slavnostní otevření 31. července na Dříši připomíná Jiráskova pamětní deska a pomník advokáta, spisovatele a propagátora turistiky v Orlických horách JUDr. Jindřicha Štemberka. Právě z jeho podnětu byla později postavena Masarykova chata na Šerlichu. Původní trasa Jiráskovy horské cesty byla vyznačena z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí. Hlubokým údolím proti proudu řeky Metuje přicházela na soutok Metuje a Olešenky do osady Peklo. Z Pekla vedla údolím Olešenky, přes vyhlídkový vrch Šibenik až do Olešnice po stávající trase. Dnes je Jiráskova stezka vyznačena z Olešnice přímým směrem přes Ostružník na Vrchmezí. V dřívějších dobách tomu tak, ale nebylo. Stezka vedla až k chatě Číhalka ( dříve Šnapa ) a odtud dále poměrně náročným stoupáním po státní hranici na Vrchmezí. V roce 1883 postavil Heinrich Rübartsch z nedalekého Grünwaldu ( dnes polský Zieleniec ) na Vrchmezí turistický hostinec Hohe Mense Baude. Již předtím roku 1882 zde vybudoval 16 m vysokou dřevěnou rozhlednu. Na počátku 20. století existoval záměr Kladského spolku nahradit tuto rozhlednu kamennou, ale ze záměru sešlo kvůli velkým finančním nákladům. Další rozhledna byla tedy opět dřevěná, vysoká asi 20 m. Hohe Mense Baude, první hřebenová chata v Orlických horách však v roce 1946 vyhořela, rozhledna se rozpadla a již nebyla obnovena. Dále hřebenovou partií s Masarykovou chatou, nejvýšším vrcholem Velká Deštná až po Anenský vrch stávájící trasou. V dnešní době je Jiráskova stezka vyznačena od Anenského vrchu na pevnost Hanička a osadu Panské Pole. V dřívějších dobách však sestupovala více vlevo na jednu z nejkrásnějších vyhlídek Vysoký Kořen. Z Vysokého Kořenu cesta sestoupila do osady Hadinec a dále po hřebeni Polomu do Bartošovic. Současná trasa Bartošovicemi přímo neprochází. Z Bartošovic vedla Jiráskova cesta stoupáním do polesí Žamberských lesů nad údolí Divoké Orlice, k níž sestoupí u Zemské brány. Zde dosahuje silnici, kterou sledovala jen k chatě na Čiháku. Od ní vedla zkratkou přes Petrovice k chatě na Adamu do Mladkova. Současná trasa vede po silnici přes Petrovičky serpentinami do Mladkova. Dřívější kratší trasa Jiráskovy horské cesty výstupem na hřebenovou partii Bradla a Suchého vrchu a sestupem do Jablonného končila.

Současná trasa Jiráskovy cesty začíná ve městě s mnoha historickými památkami Broumově, překonává Broumovské stěny, prochází městy Police nad Metují, Hronov, Náchod, dále již vede nejznámějšími místy Orlických hor, celou hřebenovou partií i s nejvýšším vrcholem. Cesta často lemovaná předválečným opevněním nás do dovede přes Zemskou bránu až na Suchý vrch a zde pod vrcholem prudce odbočí do vnitrozemí. Pokračuje městem Jablonné nad Orlicí, poutním místem Mariánská Hora u Lanškrouna a po překonání Třebovských stěn prochází městem Česká Třebová. Dále již míří do svého cíle, město Litomyšl s unikátním zámeckým areálem ( na seznamu UNESCO ).

Následující fototogalerie Jiráskovy stezky ( 60 fotografií v délce 161 km ) podrobně popisuje nejzajímavější místa celé turistické trasy.© Infoweb ** Jiráskova stezka Orlické hory,Broumovsko,Podorlicko **