wz

Krkonoše lyžování,online kamery,běžky,webkamery,ubytování,Krkonoše cyklotrasy

Krkonoše se nachází v severových. Čechách na hranici s Polskem. Krkonoše v počátních lidského osídlování byly hory nebezpečné a téměř neprůchodné. Během středověku se Sněžce říkalo Obří hora, celému pohoří Obří hory. Krkonoše to jsou mohutné horské hřebeny, skalnaté srázy, ledovcová jezera, náhorní planiny, arktoalpinské tundry na hřebech, rozsáhlé lesy, termální prameny, subarktická rašeliniště a rozsáhlé louky se vzácnou vysokohorslou flórou. Krkonoše jako nejvyšší pohoří České republiky patří mezi nejvíce navštěvované regiony. Krkonoše rozlohou nevelké pohoří, je 40 km dlouhé a cca 26 km široké. Nejsilnějším magnetem turistů je samozřejmě výstup na nejvyšší horu České republiky Sněžku ( 1603 m n. m. ) a pramen řeky evropského významu Labe. Sněžka je díky lanovce snadno dosažitelná i pro ty, které neláká výstup pěšky. Romantická horská krajina je doplněná rázovitou lidovou architekturou, hřebenovými horskými boudami, panoramatickými výhledy, folklórem a tradičními zvyky zdejších lidí. Krkonoše jsou mezinárodně uznávány za velmi cenné území. Jen v Krkonoších roste jeřáb krkonošský, zvonek český a řada endemických jestřábníků. Hory jsou domovem rysa ostrovida a slavíka modráčka tundrového. S cílem ochránit přírodu Krkonoš před ohrožením průmyslovými vlivy a nekoordinovanou turistikou, byl v roce 1959 na polské straně Krkonoš založen Karkonoski Park Narodowy. V roce 1963 Krkonošský národní park. Krkonoše jako významná lokalita středoevropské horské přírody se v roce 1992 staly součástí světové sítě biosférických rezervací na seznamu UNESCO. O přízeň turistů a milovníků zimních sportů se dělí jednotlivá turistická a lyžařská centra, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Černá hora, Žacléř, Dolní Dvůr, Vítkovice v Krkonoších, Benecko, Rokytnice n. Jiz., Černý Důl ad. Krkonošské turistické stránky v odkazech, tipy na výlet, běžkařské trasy v zimě, ski areály.

Krkonoše mají co nabídnout návštěvníkům po celý rok. V létě se Krkonoše těší přízni pěších turistů milovníků přírodních krás, v zimě se díky výborným sněhovým podmínkám rázem proměňují v naši největší a nejvyhledávanější oblast pro sjezové a běžecké lyžování. Horopisně se dělí na tři hlavní části, Krkonošské hřebeny, Krkonošské rozsochy a Vrchlabskou pahorkatinu. Největším lákadlem v Krkonoších jsou hřebenové turistické trasy po vrcholech podél česko-polské hranice. Jedná se o středně náročné horské trasy, které za jasného počasí nabízí panoramatické výhledy jak do Čech, tak do Polska. Hřebenová cesta z Harrachova na Pomezní Boudy, potažmo Žacléře měří více než 70 km.
Harrachov ( 686 m n. m. ), významné horské středisko. Osídlení Harrachova souvisí se vznikem skláren v první polovině 18. století. Dnes jsou sklárny v Harrachově vyhledávanou turistickou zajímavostí.
Mumlavský vodopád nad Mumlavskou boudou. Zabírá celé řečiště, je asi 10 m vysoký a voda padá na vymleté žulové výhlubně ( hrnce ). Mumlavský vodopád patří mezi zajímavé úkazy přírody v západních Krkonoších.
Vosecká bouda ( 1260 m n. m. ) je pojmenována podle louky na níž stojí, slouží turistům od konce 19. století. Nynější podobu objekt ( přístavba ) získal až po 2. světové válce.
Tvarožník ( 1320 m n. m. ) je osamocený několikametrový žulový útvar. Nad Tvarožníkem se vypíná polská hora Szrenica ( český název Jinoš ) s horskou boudou. Směrem k Jinoši stojí další žulový útvar Svinské kameny.
Sněžné jámy ( 1489 m n. m. ) je úchvatná scenérie dvojice karů s ledovcovými jezírky na dně karu. Ve žlabech 200 m žulových stěn se sníh drží dlouho do léta. U Sněžných jam stojí polská bouda zvaná Wawel.
Vysoké kolo ( 1506 m n. m. ) je nepřístupný, výrazný, holý a skalnatý vrchol, který hřebenovou stezkou míjíme zprava. Charakteristická vzácná flóra ho řadí mezi vrcholy alpinského stupně.
Špindlerova bouda ( 1210 m n. m. ) leží ve Slezském sedle. Během historie několikrát vyhořela, naposled v roce 2005. Dnes opravenou Špindlerovu bouda spojuje se Špindlerovým Mlýnem horská silnice.
Wielki a Maly staw jsou ledovcová jezera na polské straně Krkonoš. Česky zvaný Velký rybník je největší ledovcové jezero v Krkonoších ( nepřístupné ). Malý rybník je přístupný po turistické stezce.
Sněžka ( 1603 m n. m. ), nejvyšší hora ČR má neobyklý špičatý tvar. Na vrcholu stojí kaple sv. Vavřince z roku 1681, polská bouda a česká poštovna zprovozněná roku 2007. Z Pece pod Sněžkou vede kabinová lanovka.
Svorová hora ( 1411 m n. m. ). Kamenitou, bezlesou stezkou Obřím hřebenem míříme ke Svorové hoře. Dále následuje prudké klesání k boudě Jelenka ( 1260 m n. m. ). Výhledy na Pomezní Boudy a Lysečiny, možnost občestvení.
Pomezní Boudy ( 1045 m n. m. ), do místní části Malé Úpy od Jelenky směřujeme neustálým klesáním přes Soví sedlo ( 1160 m n. m. ). Na Sovím sedle je křížovatka turist. cest do polského střediska Karpacz ( 6 km ). Magistrálou lze pokračovat přes Lysečinské Boudy a Rýchory až do okolí Žacléře.

Krkonoše mají všechny lyžařské areály a všechna rekreační centra mimo lavinové svahy. Přesto z lavinových drah úbočí a svahů Obřího dolu, Modrého dolu, Kotelních jam, Kozích hřbetů, Údolí Bílého Labe, Labského dolu a Dlouhého dolu sjede každou zimu několik desítek lavin. Ve vlastním zájmu rekreantů je sledovat aktuální počasí a při túrách nepodceňovat výstražné tabulky, dbát pokynů HS Krkonoše a pohybovat se po tyčemi vyznačených trasách. V Krkonoších zimní lyžařská střediska nabízí všestranné sportovní vyžití. Krkonoše jsou lyžařský běžecký ráj, který tvoří několik set kilometrů pravidelně udržovaných a vyznačených lyžařských běžeckých tras. Ze sjezdových skiareálů se rozbíhají všemi směry. Jejich páteří je Krkonošská magistrála, táhnoucí po hřebenech hor. Bezpočet lyžařských skiareálů nabízí upravované sjezdovky a snowboardové areály, půjčovny a možnost výuky. Krkonošské zimní turistické autobusy umožňují lyžařům - běžcům projet se na lyžích přes hřebeny Krkonoš a zpět se vrátit autobusem. Podobně v létě vyráží krkonošské cyklobusy. Cyklobusy ( z Trutnova, Jilemnice, Vrchlabí ) propojují jednotlivá centra pohoří pro turitiku a umožňují přepravu kol pro cykloturisty. V posledních letech bylo vyznačeno a vybaveno mobiliářem v Krkonoších 200 km cyklotras.


Krkonošský národní park

Krkonoše turistické stránky

Východní Krkonoše


© Infoweb ** Krkonoše lyžování, turistika **