wz

Mezivrší Orlické hory, parkoviště cyklobusů Mezivrší, Průsek srub R-S 87

Mezivrší Orlické hory parkoviště cyklobusů na kolo, pěší turistiku po hřebeni hor
( Virtuální výlet Jiráskovou cestou z Broumova do Litomyšle - 74,5 km )Mezivrší ( 926 m n. m. ), malé parkoviště v sedle mezi Komářím a Anenskýnm vrchem, je rozcestí turistických cest. Na sedlo Mezivrší vede silniční spojka Říčky v Orlických horách, osada Černá Voda, která není v zimě udržovaná. V letní sezóně zde má jednu ze zastávek cyklobus ze směru od Rokytnice v Orlických horách. Mezivrší se tím stává jedním z ideálních výchozích míst pro cyklotrasy a pěší turisty na hřebeni Orlických hor.
Nedaleko od parkoviště Mezivrší směrem na Anenský vrch je situován pěchotmí srub pod krycím názvem Průsek. Poměrně zachovalý ( udržovaný ) bunkr měl za úkol jednak chránit linii opevnění ve směru k pevnostnímu systému Hanička a na druhou stranu dělostřelecký srub Pozorovatelna na Komářím vrchu a silnici v sedle Mezivrší. Pěchotní srub R-S 87 s původním pancéřovým zvonem byl vybetonován v podúseku Říčly ve 2. odolnosti tzv. Arab. V letní sezóně za přítomnosti provozovatele ( o víkendech ) lze domluvit prohlídku.
Z Mezivrší lze zvolit trasu výletu několika směry. Kromě výše zmíněné trasy Jiráskovou stezkou na Anenský vrch a opačně na Velkou Deštnou můžeme zvolit cestu do údolí Divoké Orlice. Buď po zelené do osady Černá Voda nebo do Neratova. Rekreační osada Černá Voda byla založena počátkem 18. století. Její vznik je spojen se stavbou sklářské hutě. Sklářská huť se nacházela při potoku, blízko bývalého loveckého zámečku pod hřebenem hor. Do Neratova vede odbočkou z Mezivrší úbočím Anenského vrchu cyklostezka a žlutě vyznačená turistická stezka o délce 4,5 km.


© Infoweb ** Mezivrší Orlické hory **