Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Broumov památky,ubytování,Broumov kostely,pivovar,broumovský klášter,lyžování

Broumov leží v širokém údolí řeky Stěnavy. Broumov je správním a kulturním centrem Broumovského výběžku mezi hřebenem Broumovských stěn a Javořími horami. Broumov polohou v podhúří Javořích hor a Broumovských stěn je ideální pro rodinné lyžování, cyklotrasy, turistiku a ubytování na Broumovsku v hotelu, penzionu, ubytování v soukromí, chatě a chalupě.

Broumov má dvě zásadní určující skutečnosti pro kulturní historii města: sedm století působení benediktinského řádu a úspěšný vzestup města, od prvních let existence rozvinuté soukenické výroby. Založení Broumova se datuje rokem 1255 a dodnes je zachován pravidelný půdorys. Chloubou Broumova je hřbitovní dřevěný kostel Panny Marie, nejstarší dřevěná stavební památka ve střední Evropě. Do nynější podoby po požáru v roce 1421 byl přestavěn roku 1450. Na stěnách se částěčně zachovaly gotické ornamenty a obraz Broumova z roku 1609. V roce 1275 Broumov obdržel privilegium na tkaní a prodej sukna. Mezi zdejšími řemeslníky privilegiem soukeníci již v prvních letech existence města získali významné postavení. Později v průběhu 16. století zaujali broumovští soukeníci přední postavení i mezi výrobci a vývozci sukna v Čechách. Tím byla založena tradice textilního průmyslu ve městě na několik století. Začátkem 14. století staví opat Bavor kamenný hrad, z něhož roku 1322 vzniklo opatství s klášterním kostelem sv. Vojtěcha. Průběh 17. století byl poznamenán hlavně náboženskými spory, které se projevily i při poddanském povstání roku 1680. Ve druhé polovině 17. stol. při opatství zřídili gymnázium, později teologický seminář. Studovalo zde několik známých osobností např. Arnošt z Pardubic, Bohuslav Balbín a Alois Jirásek. Dnešní benediktinský klášter na skále nad řekou Stěnavou je dominantou města. Po požárech roku 1543 a 1549 dochází v Broumově k renesanční, později barokní výstavbě města ( byly nahrazeny strmé domovní štíty gotické zástavby ) a k přebudování městského opevnění. Městské hradby jsou částečně zachovány nad pravým břehem Stěnavy a za farním kostelem. Bývalá hradební věž s vězením a hladomornou byla roku 1885 stržena a místo slouží jako vyhlídková terasa. V 18. století bylo město neustále ohrožováno ze strany sousedního Pruska a to způsobilo i velký požár města v roce 1757. Slezské války s neustálými vojenskými průtahy a drancováním se staly pohromou pro Broumov jak pro město, tak i pro celé panství. Rozvoji Broumova, Meziměstí a průmyslu celého Broumovska velice prospěla stavba železniční trati z Podorlicka ve směru Choceň - Týniště nad Orlicí - Meziměstí - Broumov.

Broumov je historickým náměstím s renesanční radnicí z roku 1542 a mariánským sloupem městskou památkovou zónou. Jednopatrová budova radnice nese výrazné prvky pozdějších empírových úprav. Ve městě lze dosud nalézt i několik cenných renesančních stavebních prvků. Návštěvníci Broumova by si neměli nechat ujít návštěvu benediktinského kláštera s klášterním kostelem sv. Vojtěcha vyzdobeného bohatou štukovou výzdobou. V klášteře lze spatřit unikátní kopii tzv. Turínského plátna a rozsáhlou knihovnu s cca 17 000 svazky. V podzemí kláštera jsou uloženy pozůstatky mumifikovaných vambereckých měšťanů, kněží a dalších významných osobností. Mimo jiné také zakladatelky proslulé vamberecké krajky Magdaleny Grambové. V Broumově a v blízkém okolí lze vidět i několik dalších kostelů a sakrálních památek. Blízké Broumovské stěny, národní přírodní rezervace a stolová hora Ostaš jsou velice vyhledávaným cílem. Zajímavé pískovcové útvary, vyhlídky do dalekého okolí, četné strže a rokle jsou velkým lákadlem k výletům. Turisticky nejatraktivnější hlavní hřeben, místy i velmi úzký je dlouhý něco kolem 12 km. Přímo z Broumova vede turisticky značená stezka na hřeben k Dientzenhoferově barokní kapli Hvězda a ke stejnojmenné chatě. Z města Police nad Metují a obce Hlavňov vede do blízkosti barokní kaple Hvězda silnice. Na Broumovské stěny nejvhodnějšími turistickými východisky jsou kromě Broumova, Police nad Metují, Martínkovice, Suchý Důl, Božanov a Machov. Nejvyššími vrcholy stěn jsou Božanovský Špičák ( 773 m ) a Koruna ( 769 m ). Nejzajímavější partie Broumovských stěn jsou protkány turisticky značenými stezkami. Malebností okolí, nedotčenou přírodou a památkami je Broumov dobrý tip na cyklotrasy, lyžování, ubytování, výlety, dovolenou na Broumovsku. V místní části Broumova Olivětíně je provoz broumovského pivovaru s muzeem, ve kterém je možné zakoupit zde vyráběné pivo. Zajímavými výlety do okolí je Meziměstí, Radkow, bazilika Wambierzyce, Adršpašsko-teplické skály, Hronov, Náchod, Česká Skalice, Babiččino údolí a zámek Ratibořice, hospital Kuks, Červený Kostelec, Orlické hory, Jestřebí hory, pevnosti, zámky. Tipy na autovýlet do příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ podklady ochotně poskytli pracovníci MÚ, muzea a IC Broumov /


Ubytování hotel Praha


© Infoweb ** Broumov, Broumovsko, Kladské pomezí **