wz

České Petrovice lyžování, ubytování České Petrovice ski areál Orlické hory turistika

České Petrovice je táhlá pohraniční obec ve východní části regionu Orlické hory. Leží v Mladkovské vrchovině po obou březích Orličky, na úpatí vrchu Adam ( 762 m n. m. ). Vrch Adam nabízí krásný výhled na pohoří Králického Sněžníku a do Polska. Nadmořská výška Českých Petrovic se pohybuje mezi 600 - 700 m n. m. České Petrovice jsou oblíbeným centrem lyžování a křižovatkou cyklotras a turistiky, obcí také prochází známá Jiráskova stezka. České Petrovice jsou pro lyžování ve ski areálu v Orlických horách, cyklotrasy, celoroční turistiku a ubytování v hotelu, penzionu, chatě, chalupě a ubytování v soukromí ideálním místem. Kromě zachovalé přírody Orlických hor zde najdeme stopy dlouhé a někdy pohnuté historie. Obec České Petrovice má pečlivě zpracovanou kroniku a před časem vydaný almanach k výročí vzniku obce je toho dokladem. České Petrovice tvoří smíšená zástavba trvalých a rekreačních objektů, převahu však v ubytování mají objekty rekreační.

České Petrovice, první doložená zmínka o obci pochází již z roku 1568. Mezi pozoruhodné památky Českých Petrovic patří barokní kostel sv. Petra a Pavla. Kostel ke cti svatých apoštolů byl osadníky postaven roku 1734. Strop kostela je vyzdoben překrásnou freskou z konce 18. století. Další cennou památkou uvnitř je hlavní oltář, celý ze dřeva s podobou Kalvárie. Dominantou Českých Petrovic je v horní části svahu vrchu Adam, nově opravená kaple Nanebevzetí Panny Marie. V Českých Petrovicích se dochovalo i několik původních roubených chalup. Adam je nejvyšší vrch Mladkovské vrchoviny a na jeho temeni a ve svazích je celý komplex pevnostních opevnění z 30. let minulého století. Některé části opevnění jsou přístupné veřejnosti, do ostatních prostor pevnosti Adam je vstup zakázán. Velmi oblíbeným cílem rekreantů je 3 km vzdálená přírodní rezervace Zemská brána. U mostu začíná naučná stezka Zemská brána, která vede romantickým údolím Divoké Orlice, kolem Pašerácké lávky a Ledříčkovy skály do Klášterce nad Orlicí. Most byl postaven v letech 1900 - 1903 na místě, kde si Divoká Orlice prorazila cestu rulovými skalami a vstoupila do vnitrozemí. V roce 2005 byla ukončena náročná rekonstrukce celého mostu spolu s komunikací spojující Bartošovice v Orlických horách a České Petrovice. Pouhých 5 km po směru toku potoka Orlička se rozkládá údolní nádrž Pastvinská přehrada s možností koupání a provozování vodních sportů. Turisté v Pastvinách naleznou velmi dobré podmínky pro aktivní odpočinek u vody. Při vycházkách v okolí Pastvinské přehrady mohou turisté navštívit i nepatrné zbytky malého středověkého hradu Vejrov. Tyto zbytky se nachází na skalnatém návrší v blízkosti přehradní hráze nad pravým břehem Divoké Orlice ( ve směru od přehrady k Nekoři ). Z hradu se zachoval především místy až 4 m hluboký příkop vytesaný ve skále. V sousední obci Klášterec nad Orlicí se také nachází několik pozoruhodných památek. Dominantou obce je gotický kostel Nejsvětější Trojice, pozůstatek kláštera zničeného spolu s osadou roku 1421 za husitských válek. Dalším tipem na výlet mohou být blízké Studenské skály. Nejvýraznější skalní soustava v Orlických horách je asi 500 m dlouhá, využívána je především jako cvičná skála pro začínající horolezce.

České Petrovice jsou v současné době vyhledávanou turistickou lokalitou v zimním i letním období. České Petrovice a jeho okolí nabízí celoroční ubytování a stravování v moderně rekonstruovaných horských penzionech, chatách, stylové chalupě a soukromí. Vyznavače lyžování jistě potěší strojově upravené sjezdovky. Sjezdovky jsou případně i uměle zasněžovány a umožńují večerní lyžování. Ski areál České Petrovice je ideální pro rodinné lyžování i začátečníky. Skicentrum České Petrovice udržuje 2 km běžeckých tras a snowpark na jedné ze sjezdovek. Po celou sezonu lze využít lyžařskou a snowboardovou školu, půjčovnu vybavení a servis. V letní období travní lyže a opravených komunikací pro cyklotrasy. V blízkém Mladkově - Petrovičkách se nachází značená turistická stezka do Polska. Velkou oblibou cykloturistů jsou poznávací okružní trasy střídavě polským a českým příhraničím, k nímž je možné využít dalších turistických přechodů Bartošovice v Orlických horách a Orlické Záhoří. Vrch Adam nabízí při dobré viditelnosti pěknou vyhlídku na vrch Zakletý v Říčkách v Orlických horách, do Kladské nížiny v Polsku, východně na masív Králického Sněžníku, klášter Hedeč u Králík a na rozhlednu Suchý vrch. Svou malebností okolí, téměř nedotčenou přírodou jsou České Petrovice dobrý tip na lyžování, ubytování, výlet a dovolenou v turistickém regionu Orlické hory. Tipem na zajímavé výlety do okolí je pevnost Bouda, kostel v Neratově, Podorlicko, zámky a hrady na Divoké a Tiché Orlici, dále cyklotrasy, pěší trasy a výlet do příhraničí Polska. ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ podklady ochotně poskytl p. starosta obce České Petrovice /


Králická pevnostní oblast - Betonová hranice


© Infoweb ** České Petrovice lyžování, Orlické hory **