wz

Dolní Morava skiareál, lyžování, ubytování, Králicko, Sněžník turistika

Dolní Morava ( 658 m n. m. ), obec a středisko lyžování, turistiky leží severně od města Králíky pod strmými svahy Králického Sněžníku. Pohoří Králického Sněžníku je vklíněno mezi Hrubý Jeseník a Orlické hory na severovýchodě regionu. Svou polohou je Dolní Morava přirozeným nástupištěm k dosažení vrcholu Králického Sněžníku a přilehlých hřebenových partií. V podvědomí většiny rekreantů je Dolní Morava spojována s lyžováním a zimními sporty, má však určitě co nabídnout i v jiných ročních obdobích. Nádherné panorama Králického Sněžníku láká k návštěvě v každé roční době, nejen na lyžování. Dolní Morava má k dispozici na ubytování a stravování hotel, penziony, chaty, chalupy, soukromí i levné turistické ubytování na ubytovně. Vyznavačům lyžování je k dispozici moderně zrekonstruovaný, rozšířený lyžařský areál. Dvě čtyřsedačkové lanovky, vlek, večer. osvětlená 2,5 km sáňkařská dráha a dětské hřiště s posuvným kobercem. 7 km sjezdových tratí s trojí obtížností, lyžařská škola a půjčovna, skiservis a 2 bezplatné parkoviště se skibusem.

Dolní Morava vznikla sloučením tří původních vsí v jednu obec v roce 1960. V písemných pramenech se připomíná již v roce 1564. Osídlování údolí horního toku řeky Moravy probíhalo v průběhu druhé poloviny 16. století. Na pravém břehu byla v té době založena ves Morava, poprvé připomínaná roku 1577. Tato ves byla před rokem 1720 rozdělena na dvě samostatné osady Horní a Dolní Morava. Do roku 1850 byly Horní a Dolní Morava součástí králického panství. Na levém břehu řeky se nacházela Velká Morava a patřila k moravskému panství Kolštejn ( dnešní Branná ). Roku 1801 zde byl postaven empírový kostel sv. AIoise a posléze obdržela obec vlastní duchovní správu. Kostel stojí v nadmořské výšce 633 m. n. m. Cenný obraz na hlavním oltáři je prací knížecího liechtenštejnského malíře Jana Dalingera z roku 1840. Na začátku obce při silnici stojí 200 let stará zděná kaplička krytá šindelem. V roce 1995 byla celkově zrekonstruována. Část obce již náleží do národní přírodní rezervace Králického Sněžníku. Celé pohoří vytváří jakousi podkovu, proříznutou hlubokým údolím řeky Moravy. Východní hřbet - Chlum ( 1116 m n. m. ), Sviní hora ( 1232 m n. m. ), Podbělka ( 1307 m n. m. ), Sušina ( 1321 m n. m. ) a Černá kupa ( 1295 m n. m. ) vytyčuje hranice Čech a Moravy, západní hřbet - Malý Sněžník ( 1338 m n. m. ), Hleďsebe ( 1175 m n. m. ) a Klepý - Trójmorski wierch ( 1144 m n. m. ) tvoří hranici s Polskem. Vrch Klepý s rozhlednou je zajímavou vodopisnou lokalitou, pro kterou bývá nazýván střechou Evropy. Pramení zde přítoky tří řek, jejíž vody odtékají do tří moří. Na polském území Kladská Nisa do Baltu, Lipkovský potok, posléze Tichá Orlice do Severního a řeka Morava do Černého moře. Pramen řeky Moravy pod vrcholem, ve výšce 1380 m. n. m. vytéká z upravené studánky. Vzhledem k tomu, že vrcholové partie jsou témeř holé, je z nich nádherný výhled nejen do Polska, na Jeseníky, Rychlebské hory, Orlické hory, ale i na Krkonoše. Pozoruhodností v pohoří Králického Sněžníku jsou krasové jevy. Vznikly v krystalických vápencích ve spodních částech západních svahů údolí řeky Moravy, severně od obce ve výšce 730 - 950 m. n. m. Spojitost pruhů krystalických vápenců je narušena mnoha zlomy. Celá oblast je rozdělena na několik částí: Mramorové jeskyně, Tvarožné díry, Patzeltova jeskyně, Mlečný pramen a potok Poniklec a krasové prameny.

Dolní Morava je oblíbené středisko lyžování, známé především poměrně drsným horským klimatem. Příznivci sjezdového lyžování zde najdou skvělé svahy všech stupňů obtížnosti, na své si přijdou i vyznavači snowboardingu, na běžkaře čekají kvalitně upravené a vyznačené stopy zasněženým krajem. Případně dokonalé zasněžování a úprava sjezdovek, večerní lyžování, možnost přepravy skibusem zdarma, sníh až 8 měsíců v roce, to vše činí z Dolní Moravy oblíbené zimní středisko. V letních měsících, bývá východiskem pro výlety na celé pohoří. Údolí řeky Moravy, strmé svahy hor a především hřebeny skýtají pro návštěvníky Dolní Moravy spoustu příležitostí k turistice a poznávání okolní přírody. Největší pozornost si jistě zaslouží naučná stezka na Králický Sněžník, která začíná na konečné autobusu v horní části obce. Vede po žluté značce až na vrchol a pak pokračuje po červené k chatě na Návrší. Naučná stezka má 15 zastavení, kde na informačních tabulích turisté získají velké množství informací nejen o přírodě, ale i o historii území. Zajímavý je výstup na Králický Sněžník i po modré značce. Hřebenová túra ve vrcholových partích turistům nabízí krásné rozhledy. Na Králickém Sněžníku je o víkendech otevřen hraniční přechod a tak se lze vrátit hřebenem po zelené značce přes další turistický přechod Dolní Morava - Jodlów zpět. Na zpáteční cestě je nejvýznamnější zastávkou rozhledna Klepý - Trójmorski wierch. K méně náročným výletům z Dolní Moravy patří návštěva vodopádu Pod strašidly, jehož výška dosahuje více než 18 metrů. Přístup k vodopádu je po silnici z parkoviště, po pravém břehu řeky Moravy až k hranici rezervace, kde vede kolem odpočívadla neznačená stezka směrem doleva po potůčku nahoru. Nenáročný výlet je i do Mramorového lomu, k Mléčnému prameni a Patzeltově jeskyni. Oblast Králicka bývala pro svou polohu i strategickým vojenským cílem, o čemž svědčí silné předválečné opevnění. V 30. letech 20. století byla vybudována linie těžkého opevnění, která měla zabránit přerušení důležité dopravní spojky z Čech na Moravu. Linie začínala na východním hřbetu masívu Králického Sněžníku a pokračovala přes Červený Potok na město Králíky a tvrz Bouda. Králíky je podhorské město malebně situované na úpatí Mariánského kopce, jehož dominantou je zdaleka viditelný poutní kostel a klášter. Historické jádro města, tvořené klasicistními a barokními stavbami patří v širokém okolí mezi nejlépe dochované. Celá oblast Dolní Moravy je svou mimořádnou krajinnou krásou a jedinečnými přírodmi unikáty předurčena pro rozvoj turistiky. Dolní Morava s pestrou nabídkou ubytování v hotelu, penzionu a chatě je pro lyžování, cyklotrasy a celoroční turistiku ideálním místem. Zajímavými výlety do blízkého okolí jsou přehrada Pastviny, NS Zemská brána, pevnosti, města Podorlicka, rozhledna Klepý a lázeňské příhraničí Polska.

/ podklady ochotně poskytla prac. IC obce Dolní Morava /


Ubytování hotel Zlatá Labuť


© Infoweb ** Dolní Morava, Králický Sněžník, Králicko **