wz

Klášterec nad Orlicí lyžování, koupání Klášterec přehrada, Orlice, Orlicko

Klášterec nad Orlicí se rozkládá v zalesněném údolí řeky Divoká Orlice na začátku Pastvinské přehrady v oblasti Orlické hory. Klášterec nad Orlicí původním názvem Orlitz, později Orlička se nalézá asi 7 km severovýchodně od Žamberka. Klášterec nad Orlicí a Orlické hory. nabízí mnoho pěkných míst na lyžování, v létě na cyklotrasy, turistiku, koupání spolu s pestrou nabídkou ubytování.

Klášterec nad Orlicí patří podle první písemné zmínky mezi nejstarší obce ve východních Čechách. Založení se datuje ve druhé polovině 13. století, kdy zde stával klášter Cyriáků. Dominantou Klášterce nad Orlicí je gotický kostel, pozůstatek kláštera zničeného spolu s osadou roku 1421 za husitských válek. Nález žárových popelnic u kostelní zdi v roce 1907 však svědčí o prehistorickém osídlení území. Vzácnou památkou je původní kamenný základ hlavního oltáře, na němž jsou vytesány erby rodu Jiřího z Poděbrad a nápis obnovy chrámu. Velmi zajímavým dílem akad. arch. Lyera jsou na jižní zdi kostela sluneční hodiny. Při opravě kostela byly objevené pod omítkou malby záhadných bytostí podobné čertům. V Klášterci se nachází několik památných stromů. V blízkosti kostela stojí nejsterší javor v Čechách, ale jistě každého upoutá mohutná Tománkova lípa, stará něco přes 600 let. Z dalších památek stojí zhlédnutí socha sv. Jana Nepomuckého u mostu přes Divokou Orlici. Velmi oblíbeným cílem rekreantů je přírodní rezervace Zemská brána. V horní části obce začíná stejnojmenná naučná stezka, která vede romantickým údolím Divoké Orlice, kolem Ledříčkovy skály, Pašerácké lávky ke kamennému mostu stejného názvu. Ten byl postaven v letech 1900 - 1903 na místě, kde si Divoká Orlice prorazila cestu rulovými skálami a vstoupila do vnitrozemí. Roku 2005 byla ukončena náročná rekonstrukce celého mostu spolu s komunikací spojující Bartošovice v Orlických horách a České Petrovice. Opačným směrem po směru toku řeky se rozkládá údolní nádrž Pastvinská přehrada, možností koupání a provozování vodních sportů. Turisté v Pastvinách naleznou velmi dobré podmínky pro aktivní odpočinek a možnost celoročního ubytování. Klášterec protíná několik značených cyklotras, které jsou po celou sezónu hojně využívány. Častým cílem je cyklotrasa vedoucí dp blízkého Kunvaldu. Kunvaldu je historicky významný především tím, že zde roku 1457 byla založena církev pokračovatelů husitské reformace - jednota bratrská. V centru obce v domku Na sboru je po rekonstrukci veřejnosti přístupná expozice připomínající tuto historii. Mezi mnoha cennými exponáty lze spatřit i Bibli kralickou. V zimě je okolí Klášterce nad Orlicí protkáno běžeckými trasami a pro sjezdové lyžování lze využít blízkých skiareálů v Českých Petrovicích, Bartošovicích, Pastvinách, Mladkově a Říčkách v Orl. horách.

Klášterec nad Orlicí obklopený lesy, má velmi vhodné podmínky pro klidnou zimní a letní dovolenou v Orlických horách. Řada kláštereckých chalup rozložených po horských stráních a podél Divoké Orlice jsou dnes využívány na ubytování k rekreačním účelům. Zajímavými výlety do blízkého okolí je Žamberk, Letohrad, Rokytnice v Orl. horách, Rychnov nad Kněžnou a Králíky. Svou malebností podél Divoké Orlice je Klášterec nad Orlicí dobrý tip na výlet, cyklotrasy, pěší trasy a dovolenou v turistickém regionu Orlické hory. Dalšími tipy na zajímavé výlety do okolí je pevnost Bouda, kostel v Neratově, pevnost Hanička, středověký skanzen Villa Nova, zámky a hrady na Divoké a Tiché Orlici a výlet do příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ podklady ochotně poskytli p. starosta obce Klášterec n. Orlicí a mgr. Kvičera /


Muzea v Letohradě a Žamberku


© Infoweb ** Klášterec nad Orlicí, Orlické hory, Orlicko **