wz

Kudowa Zdrój lázně, aquapark Vodní svět bazén, Kudowa Zdrój webkamera, mapa

Kudowa Zdrój leží na úpatí Stolových hor. Kudowa Zdrój se nachází pří hranici s Českou republikou, jen několik kilometrů severovýchodně od města Náchod. Lázně Kudowa Zdrój jsou jedny z nejstarších evropských lázeňských míst a zároveň patří k největším v Kladském výběžku. Klima Kudowy Zdrój je díky příznivé poloze města nejmírnější ze všech horských lázní. Kromě léčebných procedur, zdravého klimatu a wellness město Kudowa Zdrój nabízí další atrakce. Sportovně založení mohou navštívit rekreační komplex aquapark Wodny swiat ( Vodní svět ) nebo lanové centrum. Milovníkům historie mají co nabídnout v lázních Kudowa Zdrój zdejší muzea. Kromě lázní a památek turisté z České republiky nejčatěji navštěvují bazén aquaparku Vodní svět, skalní města sousedních Stolových hor, sousední Orlické hory, trhy v tržnici blízko hranic a operní festival Moniuszki. Ať už si zvolíte jakýkoliv druh aktivit, v Kudově Zdroji se rozhodně nudit nebudete.

Kudowa Zdrój datuje své první zmínky o existenci v dokumentu Jindřicha I., syna českého krále Jiřího z Poděbrad. Původní název v polovině 16. století byl Chudoba, později Kudoba a od roku 1945 Kudowa Zdrój. Nejstarší částí lázní Kudowa Zdrój je Czermna. První zmínka o minerálních pramenech v lázních Čermná je v kronice Ludvíka z Náchoda z roku 1580. Kolem Čermné vznikla víska nazývaná Chudoba. Mimořadně léčivé vlastnosti zdejších pramenů vedly k zakládání prvních dřevěných lázeňských zařízení. Vědecké analýzy provedené v 19. století umožnily přiznat obci oficiální statut lázní. Statut lázní přispěl ke značnému navýšení počtu lázeňských hostů. Kudoba byly první lázně na léčení srdečních onemocnění v tehdejším Prusku ( Německu ). V roce 1905 vznikla elektrárna a dráhy zahájily provoz železničního spojení do Klodzka. Dochází k prudkému rozvoji lázní, vznikly první penziony pro lázeňské hosty, Charlottin dům, Knížecí dvůr ( dnes Polonia ). Po skončení 2. světové války se Kudowa Zdrój ocitla na polském území a získala městská práva. Lázeňskou část města Kudowa Zdrój tvoří převážně historická zástavba. V lázních Kudowa Zdrój vyvěrá celkem devět minerálních pramenů. Jsou to kyselky obsahující biologicky aktivní železo. Přístup k léčivým pramenům ( prameny Moniuszko, Marchlewski a Śniadecki ) je v pitné hale a lázeňském parku. Lázně Kudowa Zdrój jsou zaměřeny zejména na léčbu srdečních onemocnění, chudokrevnosti, poruch pohybového ústrojí a obezity. Přednosti Kudowy Zdrój docenila řada slavných osobností například J. W. Goethe a sir Winston Churchill. Největšími památkami města je reprezentativní lázeňský park zřízený v 18. století v anglickém slohu. V parku můžete obdivovat nádhernou úpravu s 200 až 300 letými stromy. Architekturu lázeňských domů je možné obdivovat po celém městě. Mezi největší skvosty patří lázeňský dům Polonia s divadlem ( dříve Knížecí dvůr ). Nejvíce se jich nachází v lázeňském parku. Zajímavě je řešená historická budova sanatoria Zameczek s lomenou střechou. Naproti je umístěn prameník minerálních vod, jedna z nejhezčích lázeňských staveb v Kladsku - Dolním Slezsku. Je do něho přivedena léčivá voda ze tří pramenů. Vedle pitné haly stojí koncertní sál a krytá promenáda. Středem lázeňského parku vede dlouhá rovinataá kolonáda, lemovaná stromy, směřující k jezírku s ostrůvkem a vodotryskem. Na park navazují stráně tzv. Parková hory se zdravotní stezkou. Na vrcholu Parkové hory se nachází poetické vyhlídkové místo s názvem Altán lásky s pěkným výhledem na město Kudowa Zdrój.

Kudowa Zdrój nabízí četné turistické zajímavosti po celý rok. Dětské návštěvníky určitě potěší muzeum hraček Bajka ( Pohádka ). Expozice představuje největší výstavu hraček v Polské republice od starověku do 80. let minulého století. Přímo v sídle NP Stolové hory je muzeum žáby v jakékoliv podobě a pro milovníky motýlů od jara do podzimu pavilón Motylárium. Zajímavým místem, které při návštěvě Kudowy Zdrój stojí za prohlídku je Muzeum starých řemesel, kde se dozvíte jak se pracovalo v dřívějších dobách. V městské části Czermna se nachází kostnice ( Kaplica Czaszek ) vyzdobená kosterními pozůstatky ( 3000 ) lidí ze slezských válek a epidemií. Pod kaplí v kryptě je uloženo dalších 20 tisíc lidských ostatků. Kaple pochází z roku 1777. Kostnice je evropským unikátem. Prohlídnout si můžete v Czermne také vystavený pohyblivý betlém s 250 vyřezanými figurkami z lipového dřeva. Okouzlující jsou i dřevěné varhany, které jsou umístěny ve stejné místnosti jako betlém. Turisty, které zajímá lidová kultura zdejšího kraje mohou navštívit skanzen lidové kultury v pěkném místě na stráni venkovské části města Kudowa-Pstrąźna. Tady můžete lovit pstruzi, vidět staré venkovské chalupy, které potěší nejen krásným řemeslnickým provedením, ale také dochovaným nábytkem a hospodářským zařízením z 18. a 19. století. Z nejvyššího místa svahu, od větrného mlýna jsou při dobré viditelnosti vidět vrcholy Krkonoš. Lahůdkou pro milovníky hudby je každoroční operní festival Stanislawa Moniuszki. Sousední nár. park Stolové hory nabízí četné turistické trasy pro pěší, cyklisty a příznivce běžeckého lyžování. Pro vyznavače sjezdu na lyžích je k dispozici nedaleký skiareál Zieleńiec, středisko lyžování, výborné sněhové podmínky a řada lyžařských vleků. Velmi zajímavé jsou také sousední lázně Duszniki Zdroj.

/ podklady ochotně poskytl prac. IT Kudowa Zdrój /


Kudowa Zdrój - expozice jednotlivých muzeí

Národní park Stolové hory


© Infoweb ** Kudowa Zdrój, lázně Kladsko **