wz

Mladkov lyžování, ubytování Mladkov sjezdovka, pevnosti, Studenské skály

Mladkov je obec ve východní části turistického regionu Orlické hory. Mladkovská vrchovina je nejníže položená část Orlických hor. Nejvyšší vrcholy Mladkovské vrchoviny dosahují kolem 700 - 800 m n. m ( Adam 762 m n. m., Vysoký kámen 843 m n. m., Studený 721 m n. m. ). Mladkov se rozkládá blízko státních hranic v chráněném hlubokém kaňonu řeky Tiché Orlice. Okolní vrchy však nabízí krásný výhled na pohoří Králického Sněžníku, Orlických hor a do Polska. Mladkov je oblíbeným centrem lyžování a ubytování v regionu Orlické hory a důležitá křižovatka cyklotras a turistiky. Mladkovem prochází nejvýznamější turistická magistrála Orlických hor Jiráskova stezka. Svou polohou pod svahy Orlických hor, snadnou dopravní dostupností jsou ideálním místem pro lyžování ve ski areálu, cyklotrasy, rodinnou turistiku a ubytování v penzionech, chalupách, horských chatách a ubytování v soukromí. Obec Mladkov tvoří smíšená zástavba trvalých a rekreačních ubytování. V zimě skiareál na lyžování, udržované značené běžecké tratě, poměrně zachovalá příroda pro letní turistiku v oblasti Orlické hory jsou velkým důvodem k návštěvě.

Mladkov první zmínky o obci zaznamenal ve 14. století, kdy Mladkov patřil k ještě panství žampašskému. Na ostrohu nad řekou bývala tvrz založená roku 1513 Janem Žampachem z Potštejna, z níž se dochovaly jen nepatrné zbytky. Dominantou obce je barokní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1697, přestavěný v letech 1736 - 1744. Neméně významnými památkami Mladkova jsou Mariánský sloup s kašnou, sousoší Kalvárie z 18. a 19. století u kostela, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Dochovalo se i několik roubených staveb ze 17. a 18. století. Mladkov je rodištěm spisovatelky Gudrun Pausewang, která se s rodinou v poválečných letech musela odstěhovat. V uplynulých letech byly obnoveny radioaktivní léčivé prameny v místě, kde měly být vybudovány lázně. Na vrchu Adam a jeho svazích je kromě pevnosti Adam celý komplex předválečných opevnění z 30. let minulého století. Pevnost Adam a celé pohraniční opevnění však nikdy neplnilo svůj účel, mobilizované osádky byly po osudné mnichovské dohodě v roce 1938 staženy. Některé části opevnění jsou přístupné veřejnosti, do ostatních prostor pevnosti Adam je vstup zakázán. Mladkov má vybudovanou naučnou stezku Betonová hranice, která vede i k zachovalé pevnosti Bouda. Pro pěší a cykloturistiku je Mladkov jedním z východisek pro návštěvu tvrze Bouda. Tvrz tvoří 5 mohutných železobetonových objektů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Strop a stěny dosahují síly až 350 cm. 3 sruby tvrze jsou pěchotní, jeden srub dělostřelecký a jeden vchodový. Sruby jsou propojeny rozsáhlým systémem chodeb. V chodbách jsou kolejiště pro vozíky, které rozvážely materiál a munici po celé tvrzi. Výstavba celého obrovského objektu pevnost Bouda trvala 2 roky a osádku tvrze mělo tvořit 316 zvlášť vybraných a cvičených vojáků. Velmi oblíbenou pěší túrou je 8 km vzdálená přírodní rezervace Zemská brána. U mostu začíná naučná stezka Zemská brána, která vede romantickým údolím Divoké Orlice, kolem Pašerácké lávky a Ledříčkovy skály do Klášterce nad Orlicí. Most byl postaven v letech 1900 - 1903 na místě, kde si Divoká Orlice prorazila cestu rulovými skalami a vstoupila do vnitrozemí. V roce 2005 byla ukončena náročná rekonstrukce celého mostu spolu s komunikací spojující Bartošovice v Orlických horách, České Petrovice a Mladkov. Dalším cílem rekreantů za letního horka bývá údolní nádrž Pastvinská přehrada s možností koupání a provozování vodních sportů. Turisté v Pastvinách naleznou velmi dobré podmínky pro aktivní odpočinek u vody. Při vycházkách v okolí Pastvinské přehrady mohou turisté navštívit i nepatrné zbytky malého středověkého hradu Vejrov. Tyto zbytky se nachází na skalnatém návrší blízko přehradní hráze nad pravým břehem Divoké Orlice. Z hradu se zachoval především místy až 4 m hluboký příkop vytesaný ve skále. Zajímavým tipem na výlet mohou být sousední Studenské skály. Nejvýraznější skalní soustava Orlických hor je asi 500 m dlouhá, využívána je především pro cvičné lezení.

Mladkov je též nazýván Českým Meránem pro znamenitě chráněnou polohu, radioaktivní pramen a velmi příznivé podnebí. Mladkov a jeho okolí nabízí celoroční ubytování a stravování v moderně rekonstruovaných horských chatách, penzionech, chalupách a ubytování v soukromí. Jako příjemné a osvěžující letovisko je velmi oblíben. Příznivci lyžování v zimě mohou využít upravené sjezdovky s možností večerního lyžování v místní části, Petrovičkách. Pro běžkaře je k dispozici udržovaná stopa od zastávky ČD směrem na Suchý vrch. Upraveno bývá i kluziště s osvětlením pro večerní bruslení. V letním období lze využít nově opravených komunikací pro cyklotrasy. V Petrovičkách je značená turistická stezka pro pěší, cyklo do Polska. Díky přechodům je možné podniknout poznávací okružní jízdu střídavě polským a českým příhraničím, k nímž je možné využít dalších turistických přechodů, Bartošovice v Orlických horách a Orlické Záhoří. Vrch Adam poskytuje pěknou vyhlídku do Kladské nížiny v Polsku, východně na masív Králického Sněžníku, klášter Hedeč u Králík a na rozhlednu Suchý vrch. Mladkov nabízí velmi příznivé podmínky pro milovníky lyžování, turistiky i pro toho kdo hledá klidné ubytování pro rekreaci v Orlických horách. Turistické cíle k výletům do blízkého i vzdálenějšího okolí je Letohrad, Žamberk, Jablonné nad Orlicí, Králíky, Ústí nad Orlicí, pevnost Hanička, kostel v Neratově, Rokytnice v Orlických horách, Rychnov nad Kněžnou, Dobruška, středověký skanzen Villa Nova, zámky a hrady na Divoké a Tiché Orlici, Opočno, Babiččino údolí a výlet do příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ podklady ochotně poskytl p. starosta obce /


Králická pevnostní oblast


© Infoweb ** Mladkov, Orlické hory **