wz

Náchod, náchodský zámek, ubytování Náchod, Náchodsko muzeum, galerie

Náchod se rozkládá v údolí řeky Metuje a na svazích okolních vrchů. Náchod je správním a kulturním centrem oblasti Náchodsko a Kladského pomezí a křižovatkou turistických cest. Náchod svou polohou na pomyslném rozmezí Orlických hor a Kladského pomezí se stává jedním z vyhledávaných východisek do obou oblastí. Ve městě Náchod a regionu Náchodsko jsou k dispozici na ubytování a stravování ve všech cenových relacích hotely, penziony, ubytování v soukromí a turistické ubytování. Turisty velmi oblíbený náchodský zámek je v dnešní době rozsáhlou stavbou s nepravidelnými nádvořími. Z věže náchodského zámku a jeho ochozů je krásný výhled na město a vrch Dobrošov.

Náchod je patrně starší, ale první písemná zmínka pochází z roku 1254. Vznikl na zemské stezce z Čech do Kladska, o čemž je zápis v Kosmově kronice v souvislosti se zemským sněmem, který se konal roku 1068 na Dobeníně. Původní osada byla založena pravděpodobně v místech kde dnes stojí kostel sv. Jana Křtitele. Prvním známým majitelem Náchoda byl rytíř Hron z rodu Načeraticů. Jeho zásluhou vznikl ve druhé polovině 13. století mohutný středověký hrad na ostrohu nad údolím řeky Metuje. Pod hradem na úpatí kopce vzniklo městečko, které bylo obehnáno hradbami. Hrad zabezpečoval střežení tzv. Brány zemské, která byla jediným pohodlně schůdným, obchodně důležitým přechodem do sousedního Kladska. Během následujících staletí město i hrad mnohokrát změnily majitele. V roce 1456 dobyl město budoucí český král Jiří z Poděbrad, známý svým mírovým projektem unie evropských panovníků. Příznivým obdobím bylo pro Náchod 16. století, kdy náležel rodu Smiřických ze Smiřic. Smiřičtí prostřednictvím italských stavitelů někdejší hrad přestavěli na pohodlný renesanční zámek s rozvíjejícím se obchodem a řemesly. V té době jako poddanské město mělo i několik výsad, které zdobily města královská. V pobělohorské době město a náchodský zámek konfiskací připadl rodu Piccolomini. Roku 1663 zasáhl téměř celý Náchod zničující požár. Postupně se však město zotavilo a měštané získali četné výsady. Zámek Náchod v té době zaznamenává dalších úprav v rozšíření a v přestavbě do baroka. Kulturně významným obdobím bylo poměrně krátké trvání panství vévody Petra Kuronského, milovníka umění. V zámeckém divadle byla v této době uvedena mimo Prahu poprvé v Čechách Mozartova opera Don Giovanni. Po jeho smrti zdědila náchodské panství jeho dcera Kateřina Zaháňská a posledními šlechtickými majiteli do roku 1945 byl rod Schaumburg-Lippe. V roce 1848 se Náchod stal svobodným městem. Na přelomu 19. a 20. století se ve městě zakládaly především textilní továrny. V letech 1912 - 1914 bylo postaveno zcela unikátní secesní Městské divadlo.

V Náchodě v zámku si lze prohlédnout cenné sbírky vlámských gobelínů a obrazů, jenž zachycují vývoj výtvarné kultury a životního prostředí v 17. a 18. století, zámeckou knihovnu a obrazovou galerii rodu Piccolomini. V upravených parcích u zámku rostou četné cizokrajné dřeviny. Na nádvoří v zámeckém příkopu, zvláště děti jistě potěší medvědi Dáša s Ludvíkem. Ochozy zámku a protilehlá rozhledna Dobrošov poskytují pěkné výhledy na Náchod. Při prohlídce města nelze opomenout starou barokní radnici z let 1637 - 1659 a po požáru v r. 1663 opravenou do nynější podoby. Na začátku 20. století byla postavena na protilehlé straně nová radnice. Na nároží této budovy je socha zakladatele města rytíře Hrona a nad ní znak města. Uprostřed náměstí stojí gotický kostel sv. Vavřince z počátku 14. století, později v 16. a 17. stol. upravený barokními prvky. Nejstarším kostelem v Náchodě je hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele ze 13. století. Pozornost návštěvníků města upoutává i secesní budova hotelu Beránek s divadlem. Na Náchodsku byla ve 30. letech minulého století vybudována značná část obranné pevnostní linie, z nichž některé objekty jsou zpřístupněny veřejnosti ( např. pevnost Dobrošov, pěchotní srub Březinka nad místní částí Běloves ). Po stopách prusko-rakouské války v okolí Náchoda z roku 1866 je vybudována 9 km naučná stezka. S historií Náchoda a okolí se lze seznámit i v regionálním muzeu. Dnes je Náchod správním centrem Kladského pomezí a oblasti mezi Orlickými horami a Krkonošemi. Na ubytování jsou zde hotely, penziony, soukromí a chaty. V Náchodě je možné ochutnat pivo Primátor ze zdejšího pivovaru. Pro sportovní vyžití a aktivní odpočinek lze v Náchodě využít krytý bazén s koupalištěm, tenisové kurty, squash, bowling, jízdy na koních s ubytováním, zimní stadion a lyžařské vleky k lyžování. Náchod a region Náchodsko jsou dobrým tipem na dovolenou s výlety do nedalekých polských lázní Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój. V Náchodě a okolí s nabídkou ubytování a stravování příchází moderní hotely, penziony, soukromí, horské chaty a kempy. Zajímavými výlety do okolí je Jiráskova chata s rozhlednou Dobrošov, rozhledna Slavíkov, PR Peklo, Nové Město n. Metují, Česká Skalice, Hronov, Adršpašsko-teplické skály, Broumovsko, pevnost Josefov, Safari zoo Dvůr Králové, hospital Kuks, pěší stezky, cyklotrasy Náchodskem a autovýlety do příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ text. podklady ochotně poskytli pracov. IC a muzea Náchod /


Turistika - městem prochází oblíbená Jiráskova stezka


© Infoweb ** Náchod, Náchodsko, Kladské pomezí **