wz

Pardubice akce, zámek, pardubicko perník, pardubický kraj Pardubice

Pardubice leží v polabské nížině, ve východních Čechách na soutoku řek Labe a Chrudimky. Pardubice jsou společenským, kulturním a ekonomickým centrem Pardubického kraje. Město je významnou křižovatkou dopravy, střediskem průmyslu a sportu. Nelze opomenout tradiční specializovanou výrobu pardubického perníku. Rovinatý terén s nadmořskou výškou cca 225 m je ideálním místem pro cykloturistiku. Kolo je v Pardubicích velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Hustá síť mnoha kilometrů značených cyklotras a cyklostezek, které protínají nejen Pardubice, ale celé Pardubicko jsou velkým turistickým lákadlem. Historické centrum Pardubic je vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Pardubice se mohou pochlubit bohatou historií a značným množstvím architektonických památek. Nejstarší dochovaný záznam o vzniku Pardubic se datuje rokem 1295, nálezy archeologů však dokládají osídlení již koncem 12. století. Pardubice již s městskými právy zdědil po svém otci roku 1340 pozdější první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Jeho rodištěm však nejsou Pardubice, protože v době jeho narození rod ještě Pardubice nevlastnil. Arnošt z Pardubic založil v polovině 14. století jednu z nejstarších staveb v Pardubicích kostel Zvěstování Panny Marie. Nejvýznamější historické stavební památky jsou neodmyslitelně spjaty se jménem rodu Pernštejnů. Na sklonku 15. století město a panství zakoupil mocný šlechtic Vilém z Pernštejna. Díky slavnému rodu, který město vlastnil až do roku 1560, vzniklo jednotné řešení města s hradbami a opevněním. Opevnění zůstalo bez větších změn dochováno dodnes, jako ukázka ojedinělého vojenského pevnostního stavitelství počátku 16. století. Vilém z Pernštejna se kromě zvelebování města také zasloužil o pozdně gotickou přestavbu vodního hradu, ve slohu renesančním pak pokračovali jeho synové Vojtěch a Jan. Jedná se tedy o přechodový typ mezi hradem a zámkem, tedy památkový objekt v mnoha ohledech vyjímečný. V interiérech zámku se dochovaly rozsáhlé fragmenty monumentální malířské výzdoby ( nejstarší renesanční nástěnné malby v Čechách ), kamenné klenby, portály a renesančně malované kazetové stropy. Na zámku sídlí Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Stálá expozice nabízí hodnotné sbírky zbraní, pohlednic a sbírku českého ateliérového skla 20. století. Počátkem 16. století dal postavit Vilém z Pernštejna unikátní památku kostel sv. Bartoloměje, který sloužil jako pohřebiště české větve panů z Pernštejna. Interiér ukrývá raně renesanční náhrobek Vojtěcha z Pernštejna, barokní oltářní obraz Umučení sv. Bartoloměje a sousoší Kalvárie. V Pardubicích v historické části můžeme dodnes na řadě renesančních domů nalézt stopy slávy rodu Pernštejnů. Nejobdivovanější barokní památkou je dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí, jehož průčelí zdobí biblický reliéf. Kromě zámku je dominantou v historické části města 60 metrů vysoká věž Zelená brána s měděnou střechou z doby rané renesance kolem roku 1540. Vstupní renesanční bránu zdobí na průčelí reliéf podle návrhu Mikoláše Alše. Věž je sezonně přístupná a poskytují překrásný výhled na město a nedaleký hrad Kunětická hora. Na místě čtyř zbořených domů byla postavena koncem 19. století na Pernštýnském náměstí novorenesanční radnice. K velkému rozmachu Pardubic dochází v roce 1845 po otevření železnice mezi Prahou a Olomoucí. Výstavba železniční tratě znamenala velký rozvoj průmyslu, obchodu, společenského a kulturního života města.

Pardubice se mohou pochlubit i několika stavbami novodobé architektury. Secesní budova divadla, bývalý hotel Grand byly postaveny podle projektů známých českých architektů např. Josefa Gočára a řady dalších. Pardubice a chutný perník, to je velmi dlouhá historie, počátky sahají až do 16. století. Pardubický perník je produkt, který požívá ochranu původu Evropské unie. Muzeum perníku jako perníkovou chaloupku najdete v Rábech pod hradem Kunětická hora. Výstavní expozice je doplněna pohádkově zábavnou formou pro děti. Pardubice jsou známé nejen chutným perníkem, ale také pořádáním mnoha sportovních událostí, včetně akcí mezinárodních. Tenisová Juniorka, plochodrážní závod motocyklů Zlatá přilba, špičkový hokej, šachový turnaj Czech open a další akce mají v Pardubicích svou tradicí. Sportovní a společenskou akcí s hojnou účástí přiznivců létání je v červnu Aviatická pouť na pardubickém letišti. Ve sportu jsou však Pardubice především spojovány s dostihy. Velká pardubická steeplechase proslavená překážkou Taxisův příkop je známá daleko za hranicemi České republiky. Dostihová tradice v Pardubicích se začala psát v roce 1874 a postupně se zní stala prestižní sportovní událost. Zcela ojedinělou památkou nejen Pardubicka ve spojitosti s koňmi je Národní hřebčín Kladruby, nejstarší hřebčín na světě. Zajímavými tipy na výlety do blízkého, případně vzdálenějšího okolí je Chrudim, Lázně Bohdaneč, Slatiňany, Heřmanův Městec, Nasavrky, Hlinsko, Železné hory, Veselý Kopec, Litomyšl, Moravská Třebová, Jevíčko, Toulovcovy Maštale a Železné hory.

/ podklady ochotně poskytli prac. IC a magistr. města Pardubice /


Pardubice, Pardubicko encyklopedie


© Infoweb ** Pardubice, Pardubicko **