wz

Potštejn hrad, zámek, ubytování Potštejn Vochtánka Podorlicko-Orlické hory

Potštejn leží na úpatí Orlických hor při toku řeky Divoká Orlice, jihovýchodně od měst Vamberk, Rychnov nad Kněžnou. V Podorlicku je jen velmi málo obcí, které získaly již v minulosti takovou oblibu turistů jako Potštejn. Pěkné okolí se zalesněnými vrchy je velkým lákadlem na letní turistiku nebo jen tak k procházkám přírodou. Polohou v podhůří Orlických hor, dopravní dostupností je Potštejn při ubytování v hotelu, penzionu, soukromí, chatě a kempu často cílem turistů.

Potštejn je obec jehož dominantou je hrad Potštejn. Historie hradu začíná koncem 13. století ( 1295 ), založen byl rodem Drslaviců pocházejících ze západních Čech. V areálu opravovaného hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého ( 1766 ), poslední zastavení křížové cesty Boží hrob ( 1754 ), expozice a pamětní deska Jiráskova Pokladu. Historické jádro městečka Potštejn tvoří zámek, kostel sv. Vavřince postavený v letech 1815 - 1821, kašna a socha sv. Floriána ( 1827 ). Zámek Potštejn byl postaven v pozdně barokním slohu v letech 1749 - 1755, v přilehlém parku jsou vzácné dřeviny. Při hledání pokladu bylo nalezeno pečetidlo s letopočtem 1731 dokládající, že Potštejn byl městečkem s vlastním znakem a pečetí. Naproti zámku je římskokatolická fara s dvouramenným schodištěm. Při silnici u hřbitova se nachází barokní kostel sv. Marka. V tzv. Bratrské čtvrti byla v 19. století postavena motlitebna s farou. V Potštejně je mnoho dalších menších památek, objekty připomínající manufakturami plátenictví, lidová architektura, zvonička v osadě Brná a mnoho soch a kamenných křížků, z nichž nejstarší je socha sv. Jana Nepomuckého u kostela sv. Vavřince ( 1715 ). Z přírodních krás každého upoutá řeka Divoká Orlice s památnou lipovou alejí a Anenské údolí. Pamětní deska v Modlivém dole nám připomíná působení Českých bratří. Možná je vycházka na okolní kopce s Velešovem, kde jsou dosud zbytky tvrze z poloviny čtrnáctého století. V Potštejně se dochovala řada zajímavých roubených i zděných domů. Potštejn se řadí mezi nejstarší letoviska v Čechách, svou dovolenou zde trávili v minulosti mnohé významné osobnosti kulturního života. Potštejn leží na značené turistické stezce a cyklotrase Podorlickem ( cesta Dr. Gutha Jarkovského ).

Potštejn a jeho okolí nabízí mnoho zajímavých scenérií k výletům a procházkám. Bližší seznámení s bohatou historií a pamětihodnostmi městečka Potštejn může návštěvník získat prohlídkou hradu a návštěvou expozice na zámku. Pro turisty je k dispozici v letní sezóně informační středisko a veřejné tábořiště Vochtánka v Anenském údolí. Potštejn poskytuje velmi příznivé podmínky pro milovníky turistiky i pro toho, kdo hledá klidnou rekreaci. S nabídkou stravování a ubytování v Potštejně přichází rekonstruované hotely, penziony, turistická ubytovna, chaty, chalupy a soukromí. Potštejn nabízí kromě uvedených památek a vycházek do nádherné přírody, také síť turistických stezek a cyklotras. Tipem na zajímavé výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí je Rychnov n. K., Vamberk, muzeum krajky Vamberk, rozhledna Vrbice zámky na Divoké Orlici, muzeum Orlických hor Rokytnice v O. h., Dobruška, Opočno, pevnost Hanička, barokní kostel v Neratově, středověký skanzen Villa Nova Uhřínov, Třebechovický betlém, Babiččino údolí, Adršpašsko-teplické skály, sousední Kladské pomezí, hospital Kuks, safari zoo Dvůr Králové, pevnost Josefov a příhraničí Polska ( lázeńská centra Kudowa a Duszniki Zdrój, muzea, pevnosti, církevní památky Wambierzyce ... ).

/ podklady ochotně poskytl p. starosta obce Potštejn /


Ubytování hotel Panorama


© Infoweb ** Potštejn, Orlické hory a Podorlicko **