wz

Říčky v Orlických horách běžky, lyžování, ubytování, cyklotrasy Říčky, kamery

Říčky v Orlických horách se rozkládají v údolí potoka Říčky a na okolních svazích Anenského, Zakletého a Pustého vrchu. Říčky v Orlických horách jsou velmi vyhledávaným centrem lyžování a letní dovolené v regionu Orlické hory. Většina roubených horských chat rozesetých po svazích okolních hor slouží ubytování při rodinné nebo firemní rekreaci. V Říčkách v Orlických horách příchází s nabídkou ubytování hotely, horské chaty, penziony. Na jihovýchodní straně vrchu Zakletý ( 990 m n. m. ) je vybudován areál lyžování Skicentrum Říčky v Orlických horách ( web kamery ). Sjezdovky ski areálu lyžování s trojí obtížností jsou upravované a v případě nepřízně počasí uměle zasněžované. V zimě slouží ve skiareálu Říčky pro pohodlí rekreantů čtyřsedačková lanovka, skicentrum, servis, půjčovna, úschovna lyžařského vybavení a lyžařská škola. V létě pak v Říčkách ke sportovní rekreaci lze využít lanové centrum, půjčovnu horských kol, terénní káry a jízdu na koních. Výhodnou polohou, délkou sjezdovek a náročností se ski areál Říčky v oblasti Orlické hory řadí mezi nejvyhledávanější ski areály na lyžování a ubytování v České republice. Energii pak můžete načerpat mezi vztyčenými obrovskými kameny na okraji obce směrem na Zdobnici.

Říčky jako horská obec byly založeny počátkem 17. století osídlenci, které povolal Jan Mikuláš z Nosticů převážně z Westfálska a Kladska. Obyvatelstvo se zaměstnávalo sklářstvím a těžkou prací v lese. V místech zvaných Kouty stávala v 16. stol. sklářská huť. Roku 1703 prodává císař Leopold I Říčky spolu se Zdobnicí včetně lesů hraběti Norbertu z Kolowrat. První zápisy, převážně v němčině, se datují v úředních knihách od roku 1717. Na Anenském vrchu ( 991 m n. m. ), na hlavním hřebeni hor dochází roku 1766 ke stavbě kaple sv. Anny. Při opevňovacích pracích v letech 1937 - 1938 musela ustoupit stavbám pěchotních srubů. Kaple byla zcela rozebrána a znovu postavena spolu se sousoším a křížkem v osadě Hadinec, kde stojí dodnes. Za velkého přispění dobrovolných dárců z Čech a Německa byla v 90. letech opravena. Přes Hadinec vedla v minulosti důležitá obchodní stezka do Kladska. Z Rokytnice se jezdilo dále přes Vysoký Kořen do Neratova, kde byl brod přes Divokou Orlici. Z Anenského vrchu vede Jiráskova stezka přes Komáří vrch ke Kunštátské kapli Navštívení Panny Marie ( 1037 m n. m. ). Roubená stavba kaple byla postavena roku 1670, v roce 1831 přebudovaná na kamennou stavbu kruhového půdorysu. Objekt sloužil původně dřevařům, kteří zde těžili dřevo a plavili ho po řekách do vnitrozemí. Základy pozdně barokního kostela Nejsvětější Trojice byly položeny v Říčkách r. 1790 a během dvou let dostavěny na místě původní dřevěné kaple. V polovině 19. století čítala obec Říčky včetně přilehlých osad 183 chalup a usedlostí. Pro další rozvoj obce Říčky byla velmi důležitá počátkem 20. století dostavba silnice Říčky v Orlických horách, Rokytnice a Zdobnice. Později byla zprovozněna silnice přes hřeben hor do Orlického Záhoří a Bartošovic v Orlických horách.

Říčky v Orlických horách jsou ve skicentru moderně vybaveny rychlým jednotným odbavovacím systémem. Tento systém umožňuje zakoupení časových ( např. půldenních, denních, pětidenních ), ale i tzv. bodových jízdenek ( na určitý počet jízd ). Pro pohodlí rekreantů slouží samoobslužná restaurace Skirest s terasou a objekty služeb ( čtyřsedačková lanovka, servis, půjčovna, úschovna lyžař. vybavení, lyžařská škola a v létě lanový park, terénní káry ). V Říčkách v Orl. horách si na své přijdou jak děti a začátečníci, tak zdatní lyžaři. V lyžařském ski areálu sídlí horská služba Orlické hory Říčky. V těsné blízkosti střediska lze parkovat na hlídaném parkovišti s dostatečnou kapacitou. Každoročně se zde v únoru konají mezinárodní závody mládežnických kategorií ve sjezdovém lyžování Skiinterkritérium. V okolí Říček v Orl. hor. možno využít několika desítek kilometrů tras na běžky, vždy pečlivě upravovaných. Nedaleké Pěticestí, kde se kříží turistické cesty je ideálním výchozím místem běžkařů na celý hřeben hor. V létě zase častým hřebenovým východiskem na oblíbenou Jiráskovu stezku s rozhlednou Anenský vrch, Kunštátské kapli a k pevnosti Hanička nebo do Zdobnice, kolem přírodní památky Rašeliniště pod Pěticestím ( rašelinné prameny a jezírka ). Faunu a flóru vázanou na vrcholová rašeliniště můžeme také obdivovat u Kunštátské kaple. Kouzelná je také procházka Julinčiným údolím podél potoka Říčky až k hamernickému mostu. Velmi oblíbenou každoroční akcí na závěr sezóny lyžování je ve ski areálu Říčky bafuňářské lyžování s rejem masek. Polohou, nadmořskou výškou jsou Říčky v Orlických horách pro lyžování, cyklotrasy, turistiku s nabídkou ubytování v horské chatě, hotelu, ubytování v soukromí a pensionu v oblasti Orlických hor ideálním místem. Na prohlídku své expozice v blízké Rokytnici v Orlických horách vás srdečně zve Sýpka - muzeum Orlických hor. Moderní expozice poutavě seznamuje s krásami Orlických hor a řemesly našich předků. K dispozici je audiovizuální zařízení a prohlídka je vedena v českém, polském, německém a anglickém jazyce. Samozřejmostí je bezbariérový přístup, parkování v blízkosti muzea. Do dávného středověku se lze přenést návštěvou skanzenu ( archeologické muzeun ) Villa Nova v nedalekém Uhřínově pod Deštnou. 8 km od Uhřínova se nachází turistické a lyžařské centrum Deštné v Orlických horách a nejvyšší hora Orlických hor Velká Deštná. Nedaleko Rokytnice se nachází Vamberk známý tradicí paličkované krajky a památník malíře a grafika Vojtěcha Sedláčka v Javornici. Dále několik tipů na pěší výlety v okolí Říček, cyklotrasy z Říček. Dalším výletním cílem bývá Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Letohrad, Náchod, hrady a zámky nejen na Divoké Orlici, Ratibořice - Babiččino údolí, Adršpašsko-teplické skály, pevnosti, Třebechovický Proboštův betlém, Zoo Safari Dvůr Králové, Šporkův hospital Kuks a výlet do lázeňského příhraničí Polska.

/ podklady ochotně poskytl p. starosta obce Říčky v Orl. h. /


Ubytování horská chata Devětsil


© Infoweb ** Říčky v Orlických horách - Orlické hory **