wz

Solnice památky,turistika Solnická solná stezka, výlet naučná stezka Bělá

Solnice leží na řece Bělé ve východ. Čechách, necelých 16 km od centra Orlických hor a 5 km severozápadně od Rychnova nad Kněžnou. Solnice je svou polohou důležitou křižovatkou oblasti Podorlicka při cestách do Orlických hor. Z tohoto důvodu se město stává základnou ke každodenním výjezdům do Orlických hor, okolních měst a obcí. Součástí města jsou i 2 km vzdálené Ještětice.

Solnice se poprvé připomíná první písemnou zmínkou již v roce 1321. Kdy je proveden zápis o daru držitele a pána Jana z Meziříčí Zderazskému klášteru, konventu Křížovníků s červenou hvězdou. V tu dobu byla Solnice pravděpodobně hradiskem. Roku 1386 darovali bratři Meziříčtí Jan a Jaroslav městu plné právo hradecké. Podle tohoto práva byli obyvatelé města osvobozeni od všech robot a podělků a zdejší krčmáři od všeho cla. Tímto rozhodnutím byla Solnice povýšena na město. Město Solnice pravděpodobně vzniklo na obchodní cestě, která spojovala pobaltské země se západními a jižními zeměmi. Solnice už od samého začátku byla svým plošným založením ( soustředěním domů kolem náměstí ) městem. Stávala tu tvrz z roku 1558, později v roce 1699 byla přestavěna na panskou hospodu. Vnější vzhled zůstal v podstatě zachován. Jako hospoda byl "Zámeček", jak zní vžitý název tohoto objektu, v provozu ještě v polovině dvacátého století. V roce 1949 zde byl natáčen film "Hostinec u kamenného stolu". Existují dvě verze, jak vzniklo jméno města. První verzí je, že na tomto místě stála celnice ( czollnic ) a z toho vznikl název Solnice. Druhou verzí je odvození názvu z druhu zboží, které se nejčastěji po této obchodní cestě přepravovalo, skladovalo v místě dnešní Solnice a sice podle soli. Žádná z těchto verzí však není ničím podložena. Dominantní stavbou města je empírová radnice z let 1829 - 1835. Na náměstí před radnicí stojí Mariánský sloup z roku 1714 od M. Mělnického. Dále stojí za pozornost barokní kostel Stětí sv. Jana Křtitele z let 1681 - 1686. Později v letech 1869 - 1870 byl pseudoslohově upraven. V interiéru kostela je zajímavá renesanční křtitelnice a barokní varhany. Přilehlá fara je z druhé poloviny 17. století. Na hřbitově se nachází novorenesanční kostel Nejsvětějšího srdce Páně z let 1903 - 1904. Zajímavostí je památný strom u mostu přes řeku Bělou, lípa srdčitá, jejiž obvod přesahuje 400 cm.

Solnice je průmyslové město s dřevozpracujícím, papírenským, automobilovým a stavebním průmyslem. Dopravní spojení veřejnou dopravou je možné buď autobusy, jejíž trasy vedou přes Solnici v hojném počtu nebo vlakem na nádraží, které leží u firmy Škoda Auto Kvasiny. Pro ubytování je ve městě slušně zařízená turistická ubytovna a ubytování v soukromí. Na objekt ubytovny navazuje moderní kuželna s dvěma dráhami a restaurace. Sportovní vyžití je možné na fotbalovém hřišti s atletickou dráhou. V okolí města Solnice a v blízkých Orlických horách je možné provozovat jak klasickou pěší turistiku, tak cykloturistiku. Velmi oblíbenou každoroční turistickou akcí pro pěší a cykloturisty je Solnická solná stezka. V zimě mohou lyžaři vyrazit do skiareálu s několika sjezdovkami v Deštném v Orlických horách. 8 km od Deštného v Uhřínově pod Deštnou se lze přenést do dávného středověku návštěvou skanzenu, archeologického muzea v přírodě Villa Nova. Dobrým tipem na výlet jsou i nepříliš vzdálená historická města Rychnov nad Kněžnou s přírodním parkem a koupalištěm Les Včelný, Dobruška, Opočno, Nové Město nad Metují, přírod. rezervace Peklo, Náchod, pevnost a rozhledna Dobrošov, pevnost Josefov, Babiččino údolí, zámky a hrady na Divoké Orlici, Adršpašsko-teplické skály, dále zoo Dvůr Králové, hospital Kuks a výlety do příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ podklady s laskavostí prac. MÚ Solnice /


Mikroregion Bělá


© Infoweb ** Solnice, Kvasiny, Podorlicko, Orlické hory **