wz

Vrbice rozhledna, mikroregion Brodec cyklotrasa, Vrbice Olšinky, lesní studánka

Vrbice se nachází v podhúří Orlických hor v blízkosti Kostelce nad Orlicí. V katastru obce Vrbice převažuje kopcovitý ráz krajiny se zachovalým přírodním prostředím. Vrbice leží pod návrším zvaným Kastel. Na kopci postavená rozhledna poskytuje pěknou vyhlídku do širokého okolí. Jako na dlani se před námi rýsuje pásmo Orlických hor, Železné hory a při dobré viditelnosti také Krkonoše. Do katastru obce Vrbice patří i místní části Chlínky a Draha.

Vrbice v roce 2010 oslavila neuvěřitelných 515 let od první zmínky o obci. Koncem 15. století koupil od Jindřicha, syna krále Jiřího z Poděbrad, zboží litické a potštejnské Vilém z Pernštejna. Od této doby ( psal se rok 1495 ) se vypisuje ve zboží potštejnském i ves Vrbice. V zástavbě obce jsou z části zachovány prvky venkovského bydlení. Dominantou obce je zvonička se sochou Panny Marie Cellenské se dvěma zvony. Historii připomíná rovněž hrubě tesaný smírčí kříž a nedaleko za obcí zděná kaplička. V místní části Chlínky se nachází nově zrestaurovaná pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého. Vrbice je nedílnou součástí mikroregionu Brodec.

Vrbice je jednou z obcí kudy prochází dálková turistická trasa Dr. J. St. Gutha-Jarkovského, vedoucí z Kostelce do Ústí nad Orlicí. Tato cesta nás přivede k lesní studánce, vkusně zastřešené dřevěným altánkem. Pro případný odpočinek turistů jsou zde lavičky. Další zajímavostí na této červené turistické trase je upravený přírodní lesopark Olšinky. Po získání titulu " Vesnice roku 2004 " v královéhradeckém kraji, obsadila obec Vrbice v celostátní soutěži vesnic, velmi pěkné třetí místo. Pro svoji polohu, čisté prostředí a upravenost obce je Vrbice velmi oblíbeným místem pro turistiku a rekreaci. Zajímavými tipy na výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí je historický Potštejn, Rychnov nad Kněžnou, Vamberk známý tradicí paličkované krajky, Kostelec nad Orlicí, zámky a hrady na Divoké a Tiché Orlici, Žamberk, Letohrad, pevnost Hanička, do dávného středověku se lze přenést návštěvou skanzenu Villa Nova v Uhřínově pod Deštnou, poutní místa chrám Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a Homole u Potštejna, Dobruška, Opočno, Nové Město n. M., Třebechovický betlém, Náchod, Babiččino údolí, Adršpašsko-teplické skály, Broumovsko, zoo Safari Dvůr Králové a autovýlety do příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ podklady ochotně poskytl p. starosta obce Vrbice /


Mikroregion Brodec


© Infoweb ** Vrbice, Orlické hory a Podorlicko **