wz

Žamberk cyklotrasy,bazén Žamberk lyžování,rozhledna,muzeum Orlické hory

Žamberk se nachází v podhůří Orlických hor v severovýchodní části Pardubického kraje. Žamberk leží v údolí řeky Divoké Orlice a na úpatí Kapelského vrchu. Žamberk svou historií a snadnou dopravní dostupností se stává často cílem výletů a východiskem do Orlických hor. Milovníkům lyžování,cyklotras a letní turistiky nabízí Žamberk a jeho podhorská okolní příroda mnoho možností. Žamberk a okolí jako centrum mikroregionu Orlicko disponuje poměrně velkou nabídkou ubytování v hotelu, penzionu a ubytování v soukromí. Minulost Žamberka připomíná městská památková zóna, kostel sv. Václava, muzeum, Divišovo divadlo, zámek s rozlehlým anglickým parkem, rozhledna Rozálka, židovský hřbitov a na okraji města ( Helvíkovice ) rodný domek vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše.

Žamberk vznikl na místě původní rolnické slovanské osady při obchodní cestě vedoucí podél Divoké Orlice z Čech do Kladska a na Moravu. Jeho osudy založení roku 1332 jsou spajty s historií nedalekých hradů Litice a Žampach. Během staletí vystřídalo město a zámek několik majitelů. Při procházce Žamberkem je možné vidět zachovalé sochy, množství sakrálních památek a historické stavby. Renesanční zámek postavený kolem roku 1600, později barokně upravený byl počátkem 19. století přestavěn do nynější podoby. Současná podoba je částí dílem hraběte Windischgrätze, kterou dokončil rod Parishů. Rod Parishů sídlil na zámku do roku 1948 a znovu od roku 1990. Cennou památkou je zámecká kaple a na nádvoří zámku je možné shlédnout pískovcové portály. Klenby v přízemí a z části i v patře jsou renesanční. Bohužel interiéry zámku nejsou přístupné veřejnosti. V zámeckých prostorných sklepích se dnes provádí kvašení a zrání vína. K procházkám, cyklistice a v zimě k běhu na lyžích, lákají upravené stezky rozlehlého zámeckého parku v anglickém stylu s rybníkem, který volně přechází v les. Historii Žamberka a blízkého okolí dokladuje svou expozicí památkově chráněný, bývalý špitál sv. Kateřiny, dnes městské muzeum. Sbírky muzea jsou velmi rozmanité a podávají věrný obraz o životě v podorlickém kraji. Kromě mnoha jiných cenností návštěvníky zaujímá Jedličkův dřevěný pohyblivý betlém, jež ztvárňuje řadu řemesel typických pro Podorlicko, původní Erxlébenova lékárna, expozice krajkářství a hodiny v různých provedeních. V muzeu nezapoměli ani na své slavné rodáky. Z významných osobností je třeba připomenout chirurga, profesora fakulty ve Vídni doktora E. Alberta, hudebního skladatele P. Ebena a další osobnosti v oblasti hudby. Na žamberském náměstí je možné spatřit budovu radnice z roku 1814 s pískovcovým znakem města nad vchodem, dále morový sloup a empírovou kašnu z pískovce s bronzovým sousoším Kentaura a Nymfy. Výraznou dominantou města Žamberk je dvouvěžový barokní kostel sv. Václava z let 1729-1738 s obrazem svatých od Petra Brandla. K němu byla roku 1744 přistavěna barokní kostnice. V okrajové části Žamberka, obci Helvíkovice stojí při hlavní silnici rodný domek vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše. Expozice je přístupná s průvodcem, na zahradě před domkem každého upoutá model prvního Divišova bleskosvodu.

Žamberk je centrem mikroregionu Orlicko a východiskem turistiky do východní části Orlických hor. Na Kapelském vrchu nad městem se nachází Tyršova rozhledna s krásným kruhovým výhledem, zvaná Rozálka. Toto pojmenování převzala od blízko stojící kaple sv. Rozálie. Za příznivých podmínek lze spatřit vrchy Žampach, Lanšperk, hřeben Orlických hor a vrcholy Suchý vrch a Králický Sněžník, vzdáleněji i pohoří Krkonoš. S nabídkou ubytování a stravování přichází ve městě Žamberk a podhorském okolí zrekonstruované hotely, penziony, chaty, chalupy a ubytování v soukromí. Veškeré kulturní dění ve městě se odehrává v budově Divišova divadla postaveného roku 1926. Bohaté sportovní vyžití ( městský bazén s tobogány, minigolf, tenisové kurty ) naleznete ve sportovním a rekreačním areálu a autokempu Pod Černým lesem. Možnosti koupání a ubytování jsou i na nedaleké údolní přehradní nádrži Pastviny. V zimě méně nároční lyžaři využijí sjezdovky v sousedních Dlouhoňovicích nebo sjezdovek v Rokytnici v Orlických horách, Českých Petrovicích, náročnější mohou navštívit skiareál s lanovkou Říčky v Orlických horách. Okolní příroda má členitý charakter podhůří hor s ideálními terény pro turistiku a další formy rekreace. Na prohlídku své expozice v Rokytnici v Orlických horách vás zve Sýpka - muzeum Orlických hor. Moderní expozice poutavě seznamuje s krásami Orlických hor a řemesly našich předků. K dispozici je audiovizuální zařízení a prohlídka je vedena v českém, polském, německém a anglickém jazyce. Turistická oblast Orlické hory je protkána nepřeberným množstvím církevních památek, např. poutní místo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Do dávného středověku se lze přenést návštěvou skanzenu ( přírodní archeologické muzeun ) Villa Nova v Uhřínově pod Deštnou. Navštívit lze Vamberk známý tradicí paličkované krajky a Javornici u Rychnova n. Kn. s památníkem malíře a grafika Vojtěcha Sedláčka. Žamberk nabízí kromě uvedených památek a vycházek do nádherné přírody, také síť turistických stezek, cyklotras a bruslařskou dráhu. Další tipy na zajímavé výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí je Letohrad, Kunvald, Klášterc nad Orlicí, pevnost Hanička, pevnost Bouda, Betonová hranice, PR Zemská brána, Jablonné nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, zámky a hrady na Divoké a Tiché Orlici, Dobruška, Opočno, Babiččino údolí, Adršpašsko-teplické skály v sousedním Kladském pomezí a autovýlety do lázeňského příhraničí Polska ( lázeńská centra, muzea, pevnosti, církevní památky ... ).

/ text. podklady ochotně poskytla prac. IC Žamberk /


Svátky dřeva, přehlídka řemeslné a umělecké práce - muzeum Žamberk


© Infoweb ** Město Žamberk Orlicko - Orlické hory **