Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Zieleniec-Duszniki Zdrój Orlickie - Zieleniec lyžování-Duszniki Zdrój lázně, muzeum

Zieleniec je známý jako centrum lyžování na polské straně svahů Šerlichu a Vrchmezí ( Orlica ) v Orlických horách. Zieleniec je střediskem lyžování s výbornými sněhovými podmínkami a řadou lyžařských vleků. Společně se skiareálem Czarna Góra a Spalona jsou hlavními centry lyžování Kladské kotliny. Zieleniec ( 900 m n. m. ) jako nejvýše položená kladská obec je součástí sousedního lázeňského města Duszniki Zdrój. Duszniki Zdrój leží v malebném údolí řeky Dušnické Bystřice ( Bystrzyca Dusznicka ) mezi Bystřickými a Orlickými horami. Asi 6 km od města Duszniki Zdrój leží v nadmořské výšce kolem 700 m n. m. přírodní rezervace Torfowisko pod Zieleńcem ( Topielisko a Czarne bagno ).

Zieleniec atraktivní centrum lyžování a zimních sportů se v zimních měsících těší obrovskému zájmu návštěvníků. Počátky zdejšího rozvoje lyžování a turistiky sahají až do poloviny 19. století. Velkým propagátorem turistiky v Zielenci ( tehdy Grünwaldu ) byl Heinrich Rübartsch, který nechal vybudovat na Vrchmezí ( Orlica ) chatu a 16 m vysokou dřevěnou rozhlednu. Největší rozvoj Zielence nastal až ve 20. století. V roce 1930 tu již byla bohatá nabídka turistických noclehů v horských hostincích a k rozvoji turistiky přispěla i nová silnice. V 70. letech nastal intenzivní rozvoj výstavby lyžařského areálu, dnes je zde lanovka, 22 vleků, skiservisy, půjčovny lyžařského vybavení, lyžařská škola, snowboard, restaurace, hotely, penziony, chaty a horská služba ( GOPR ). Večerní osvětlení umožnuje lyžování do pozdních hodin. Zieleniec je velmi vhodným místem pro provozování zimních sportů, sníh tu na stráních vydrží dlouho do jara. I v létě je Zieleniec turisticky zajímavou lokalitou, je možné využít značených cyklotras do okolí nebo podniknout výlety do okolních kopců. Z památek v Zielenci stojí za pozornost kamenný kostel sv. Anny z počátku 20. století. Stojí na místě původně dřevěného kostelíka z 18. století. Uvnitř kostela se nachází pozoruhodné barokní sochy od Johanna Postlera. Kolem kostela vede značená turistická trasa do lesnatého údolí Dušnické Bystřice. Údolím prochází silnice ze Zielence do lázní Duszniki Zdroj a u parkoviště ( zastávka bus ) začíná naučná stezka přírodní rezervace Torfowisko pod Zieleńcem ( Rašeliniště pod Zielencem ). Přírodní rezervace ( cca 120 ha ) leží na území evropského rozvodí. Dušnická Bystřice ( Bystrzyca Dusznicka ) odvádí své vody do Baltického a pramenná oblast Divoké Orlice ( Dzika Orlica ) do Severního moře. Trasu naučné stezky lemují informační tabule, místy se prochází po zpevněných dřevěných chodnících. Vrstva zbarvené rašelinné slatiny se pohybuje od 3 do 10 metrů. Můžeme zde obdivovat unikátní flóru, která zde přetrvala z doby ledové. Na začátku Topieliska se nachází volně přístupná nová dřevěná rozhledna. V sousedním bažinatém rašeliništi Czarne bagno pramení řeka Divoká Orlice, která později vytváří až po Zemskou bránu 30 km hranici. Z přírodní rezervace Rašeliniště pod Zielencem vede značená turistická stezka lesnatou krajinou do lázeňského města Polanica Zdrój. Rezervace Rašeliniště pod Zielencem je celkem dosažitelná i od Masarykovy chaty.

Duszniki Zdrój, lázeňské město je jedním z pětice lázeňských středisek v Kladské kotlině. Historie lázeňského města Duszniki Zdrój sahá hluboko do minulosti. První zmínky o osadě nad Dušnickou Bystřicí pochází z roku 1324. Pravděpodobně v první polovině 14. století získala městská práva a k rozvoji velmi přispěla poloha na obchodní stezce ze Slezska do Čech. Kladsko je oblastí s největším výskytem minerálních a léčivých pramenů u našich severních sousedů. Duszniki Zdrój za svou dobrou pověst vděčí nejen výskytu léčivých a minerálních pramenů, ale i vyjímečnému horskému klima, podobnému jako v podhůří Alp. Léčivé účinky zdejších pramenů byly zaznamenány již na počátku 15. století. Lázeňské objekty leží v pečlivě udržovaném parku se zpívající fontánou, park je spojen s centrem města cca 1 km dlouhou Chopinovou alejí. Lázně Duszniki Zdrój si oblíbil hudební skladatel F. Chopin, který se zde léčil i koncertoval. Duszniki Zdrój jsou velmi zajímavým lázeňským místem v Kladské kotlině, také díky svým historickým památkám. Největší zajímavostí je nejstarší technická památka svého druhu v Polsku muzeum ručního papíru. Počátky papírenské manufaktury se datují rokem 1562. Muzeum patří mezi nejvýznamnější turistické objekty v Kladsku a nabízí návštěvníkům expozice věnované dějinám papírenství. Uprostřed lázeňského parku se nachází architektonická památka Chopinův dvůr, kde v roce 1826 koncertoval F. Chopin. Dnes se zde konají lázeňské koncerty a od roku 1948 známý Mezinárodní Chopinův festival. Při prohlídce města Vás upoutají kostel sv. Petra a Pavla, kostel Panny Marie a historické náměstí s renesanční radnicí, barokními domy a pranýřem. Lázně s historickou tradicí jsou vhodným východiskem pro poznávání krás a historie Kladska, Deštné v O. h. a Orlických hor.


Lázně Duszniki Zdrój . .Lyžařské centrum Zieleniec

Přírodní rezervace Torfowisko pod Zieleńcem - turistika Dolní Slezsko


© Infoweb ** Zieleniec, Duszniki Zdrój **