wz

Orlické hory a Podorlicko - info Podorlicka a Orlických hor - info, akce měst a obcí

Orlické hory a Podorlicko se nachází v severní části východních Čech. Orlické hory a Podorlicko nepatří svou rozlohou a počtem obyvatel v naší zemi k největším. Malebností přírodních krás a bohatstvím kulturních památek se však řadí k nejzajímavějším místům. Zmíněná území Orlických hor a Podorlicka se rozkládají na území Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Hlavní hřeben Orlických hor se skládá ze tří na sebe navazujících částí Deštenské hornatiny, Mladkovské vrchoviny a Bukovohorské hornatiny. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná ( 1115 m n. m. ). Souběžně s hřebenem Orlických hor se táhne na území Polska pohoří "Góry Bystrzyckie" s nejvyšším bodem Jagodna ( 977 m n. m. ). Státní hranici zde tvoří řeka Divoká Orlice, pramenící na území Polska v rozsáhlých rašeliništích Topielisko a Czarne bagno. Velmi zajímavá je oblast mezi Bartošovicemi a Čihákem, tzv. Zemské brána, kde Divoká Orlice proráží horský masív. Její vody jsou hlavním zdrojem pro vodní nádrž Pastvinská přehrada. Velmi romantická jsou i údolí řek Metuje, Olešenky, Zlatého potoka, Bělé, Zdobnice, Říčky, Kněžné a Tiché Orlice.Téměř stále po hřebenu Orlických hor se táhne hlavní turistická trasa - Jiráskova stezka, poskytující přirozenou rozhlednu do okolí. Značná část Orlických hor byla v roce 1969 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí. Po stránce fauny a flóry představuje region Orlické hory poměrně bohatou oblast s výskytem dnes již vzácných a chráněných druhů. Atraktivitu hor zvyšuje i rozsáhlá soustava vojenského opevnění a pevností z let 1935 - 1938. Orlické hory se největší oblibě těší v zimním období. Dostatek sněhu i kvalitní služby je řadí mezi přední lyžařské centra. Největšími zimními středisky jsou Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Zdobnice, Rokytnice v Orlických horách, Orlické Záhoří, Nový Hrádek, Olešnice v Orlických horách, Sedloňov, Bartošovice v Orlických horách, Králíky, Dolní Morava, České Petrovice, Mladkov, Jablonné nad Orlicí, Čenkovice a Zieleniec. V letním období mohou turisté v Orlických horách využívat početnou síť značených stezek a cyklotras.

Oblastí Podorlicka se nazývá rozsáhlé území sevřené hřebenem hor a železničními tratěmi Náchod - Choceň - Litomyšl a Svitavy - Česká Třebová - Králíky. Výchozími body do Orlických hor jsou hlavně města Náchod, Nové Město nad Metují, Dobruška, Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Rokytnice v O. h., Kostelec nad Orlicí, Vamberk, Žamberk, Letohrad, Ústí nad Orlicí, Lanškroun, Choceň, Jablonné nad Orlicí, Králíky, Česká Třebová, Brandýs nad Orlicí a Vysoké Mýto. V Podorlicku se nachází velký počet dochovaných šlechtických sídel, umístěných převážně v rozlehlých parcích se vzácnými dřevinami, Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice, Kostelec nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Letohrad a Choceň. Na území Orlických hor a Podorlicka navazuje oblast Kladské pomezí včetně Broumovska. Doporučujeme návštěvu dalších turisticky míst regionu, oblast Králicko a Králický Sněžník a příhraničí Polska.

Orlické hory a Podorlicko jsou dnes přitažlivou turistickou a rekreační oblastí, kde se zcela mimořádné množství kulturních památek snoubí s malebnou krásou krajiny hor a podhůří. Přitažlivost celého regionu znásobuje poměrně mírné podnebí, v zimě povětšinou v horských střediscích s dostatkem sněhu. V letních měsících dostatek převážně zrekonstruovaných koupališť a velké množství povodí řek a potoků. Celou oblastí vedou dálkové i lokální turistické trasy pro pěší turistiku a cykloturistiku.


Zámky a hrady v povodí Divoké a Tiché Orlice a další turistické cíle v Podorlicku


© Infoweb ** Orlické hory a Podorlicko **